Forandringsteori
Konfliktoptrapninger og vold:
Volden er altid voldsudøverens ansvar. Derfor er vores indsats i første omgang altid rettet mod at stoppe volden og stabilisere situationen. Dette er et individuelt arbejde og kan fortsætte videre i gruppebehandlingen. Parterapi kan ikke bruges som metode til at stoppe volden.
Konflikter og konfliktoptrapning kan derimod ofte være et fælles ansvar. Når volden er stoppet og situationen er stabiliseret, vil vi også arbejde med hvordan i som par hver især og sammen kan undgå konflikter og nedtrappe dem, når de opstår. Dette gør vi både individuel, i gruppe og med parterapi.
 
Kognitiv terapi: Vores tanker er problemet – vores handlinger er vores mulighed
Det første vi er optaget af er at volden bliver stoppet. Vi vil i begyndelsen arbejde adfærdsorienteret og fokusere på at finde værktøjer til stoppe volden og i stedet finde alternative løsninger. I de indledende samtaler vil vi derfor fokusere meget på de voldelige episoder der har været. Vi vil sammen forsøge at forstå, hvilke tanker og følelser der ligger forud for situationerne og derigennem finde værktøjer til i andre lignende situationer at tænke og handle anderledes. Vi vil så hurtigt som muligt forsøge at forstå, hvori de konfliktoptrappende faktorer ligger og forsøge at ændre dem – eller indstillingen til dem. Alkohol og stoffer kan også være en væsentlig konfliktoptrappende faktor.
 
Mindfulness: Bevidst nærvær
Nogle gange kan en situation opleves så fastlåst, at det kan være svært at tænke anderledes omkring den. Derfor arbejder vi også med mindfulness. I mindfulness træner vi vores evne til at være opmærksom på vores tanker og følelser i det aktuelle øjeblik. Vi arbejder med at opleve vores tanker som tanker og ikke som en virkelighed, vi behøver at handle på. Målet er at optræne en bevidst opmærksomhed, hvor fokus er at adskille os selv fra vores negative tanker, der kan give lidelse, ubehag, konflikter og vold. Fx jalousi, negativ selvvurdering. Metoden er systematiske øvelser. Vi bruger mindfulness som et supplement til det psykoterapeutiske arbejde.
 
Narrativ terapi:
under udarbejdelse
 
Mentaliseringsfokuseret parterapi:
Når vi arbejder med (de afsluttende) parsamtaler tager vi udgangspunkt i mentaliseringsfokuseret parterapi. Her er fokus især på at øve evnen til at ”se sig selv indefra og den anden udefra”. Til dette formål bruger vi en særlige metode; den ankerkendende dialog, som er udviklet i Imago-terapien.
KONTAKT

Dialog mod Vold København
Åboulevard 58,
2200 København N
35 30 17 17, eller 28 10 70 70

Dialog mod Vold Odense
Kongensgade 66-68
5000 Odense C
35 30 17 17 eller  28 10 70 70

Dialog mod Vold Aarhus    
Østergade 1, 1 sal
8000 Aarhus C
35 30 17 17 eller 28 10 70 70

Kort og rutebeskrivelse

info@dialogmodvold.dk